Klasa III w młynie

26 września uczniowie klasy III uczestniczyli w kolejnej wycieczce przedmiotowej. Tym razem dzieci odwiedziły młyn w Krasnej Górze. Właściciel młyna, pan Janusz Pach, oprowadził uczniów po wszystkich piętrach budynku. Pokazał maszyny i objaśnił ich pracę. Jedne z nich mielą zboże, a inne przesiewają, by uzyskać czystą mąkę. Na koniec  zobaczyły serce młyna – duży silnik, napędzający niepoliczoną ilość pasów transmisyjnych, które wprowadzają w ruch wszystkie maszyny. Obecnie młyn pracuje dzięki energii elektrycznej.  Jednak dawno temu młyn w Krasnej Górze był młynem wodnym. Woda wpływała do piwnicy i za pomocą jej siły napędzano mechanizmy mielące ziarno.

Galeria

Młyn w Krasnej Górze jest niewątpliwie atrakcją turystyczną naszej okolicy. Można w nim nabyć bardzo dobrej jakości mąkę. A co można z niej upiec, pokażemy w przyszłym tygodniu.

Dziękujemy panu Januszowi Pach za poświęcony czas, oprowadzenie po młynie, objaśnienie pracy maszyn i cyklu produkcji mąki.

Dziękujemy również panu Janowi Wyciślik, który był naszym przewoźnikiem i opiekunem podczas wycieczki.

Wychowawczyni: Dorota Dec