Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider

Wielki sukces społeczności Szkoły Podstawowej w Rogach i akcji Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia

Drukuj
Kategoria: Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia
Opublikowano

b_150_100_16777215_00_images_zdjcie_POMNIK_1.jpg

Do tej patriotycznej akcji polegającej na ratowaniu polskich nekropoli na Kresach Wschodnich włączyliśmy się całkiem niedawno i od razu taki sukces. Przyczyniliśmy się do postawienia na zbiorowej, dotąd bezimiennej mogile, pomnika upamiętniającego ok. 170 ofiar zamordowanych przez OUN-UPA oraz oddziały SS Galizien - 3 lutego, 10 kwietnia i 2 maja 1944 roku. Dzięki naszym staraniom jak również staraniom Fundacji Studio Wschód, potomków Hanaczowian (którzy dziś mieszkają m. in. w Rogach i Lubinie), przychylności sołtysa Hanaczówki Mikołaja Nieckara i opiece ks. Piotra Smolki z klasztoru w Przemyślanach, udało się na malowniczo położonym cmentarzu w dawnym Hanaczowie (który był zresztą porządkowany w ramach naszej akcji "Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia" podczas tegorocznych wakacji) postawić tablicę upamiętniającą te tragiczne wydarzenia z 1944 roku. Na tej tablicy wypisane są nazwiska wszystkich zamordowanych.

{youtube} https://www.youtube.com/watch?v=n4knMnLTllk {/youtube}

W niedzielę 25 października 2015 roku z udziałem duchownych katolickich i grekokatolickich, rodzin ofiar i miejscowej ludności odbyła się specjalna uroczystość ekumeniczna, podczas której modlono się w dwóch językach i trzech wyznaniach, poświęcono tablicę i symbolicznie odprawiono pogrzeb ofiar. Wzruszenie wywołał apel poległych, kiedy to przy akompaniamencie trąbki wyczytywano imiona i nazwiska pozbawionych życia w 1944 roku Hanaczowian, po twarzach uczestników uroczystości spływały łzy. Rodziny pomordowanych złożyły na cmentarzu dwa wieńce (jeden od potomków Hanaczowian, drugi od Społeczności szkoły w Rogach), a także zapaliły setki zniczy przywiezionych ze sobą. Nagrobne lampki przynieśli również obecni mieszkańcy Hanaczówki, którzy z uznaniem wypowiadali się o naszej inicjatywie. Poczytujemy to sobie za wielki zaszczyt, że wraz z potomkami Hanaczowian postawiliśmy na Kresach pomnik upamiętniający wszystkich którzy zginęli tylko dlatego, że byli Polakami i tej polskości się nie wyrzekli. Pamięć o Hanaczowie ocalona. 

Zapraszamy na druga stronę artykułu 

http://www.ksi.kresy.info.pl/pdf/numer54.pdf

 

Powered by PointLink Joomla 2.5 extensions.
Copyright 2012

©